HRADNÍ HOSTINA Špilberk
Pokud chcete své nebližší nebo obchodní partnery pohostit něčím vyjímečným a stylovým, pozvěte je na Špilberk na Hradní hostinu. Podáváme ji ve dvou velikostech, pro 5 - 10 osob nebo pro 10 - 15 osob a v jejich násobcích. Hradní hostina je servírovaná stylově na mečích a zahrnuje pečenou kachnu, grilované kuře, pivní koleno, vepřové steaky, masový špíz, steaky ze svíčkové, pečené cibule, brambory, jablka, zelníky, šoulet. Dezert - škubánky s mákem a máslem.
Hradní hostinu lze doplnit programem " Ve jménu krále"
HRADNÍ HOSTINA VE JMÉNU KRÁLE
Královská hostina, konaná v romantickém interieru hradní vinárny na Špilberku, nabízí dokonalou atmosféru stylizovaného hodokvasu a to nejen bohatou tabulí plnou vyhlášených kulinářských pochoutek, ale také vkusně koncipovaným zábavným programem, situováným do časů vlády jeho veličenstva, krále Přemysla Otakara II.
I.) Ceremonium slavnostního zahájení hostiny zajistí v rámci okázalého antré samotný panovník, který přítomnou společnost přivítá oslavnou zdravicí . Následně (na přání představenstva firmy či družiny hostů) předá slovo zástupci vedení hostující společnosti, tj. Honoris direktorovi ctěné společnosti.
Poté král seznámí přítomné s gastronomickým menu královské hostiny, čímž umožní hostům poznat rozmanitost, pestrost očekávaných kulinářských specialit a ocenit invenci kuchmistra hradní kuchyně. Finále prvního aktu královského uvítání korunuje panovník slavnostním přípitkem na počest hostující společnosti.
II.) Ve zvoleném čase, po patřičně zpořádané konzumaci, vybídne panovník společnost, aby ze svého středu vybrala dvojici dobrovolníků, kteří se utkají v soutěžním klání bohatýrů o titul prvního rytíře družiny (název firmy) .
Klání koordinované samotným králem bude vedeno zábavně, v duchu dobových disciplín, které prověří nenáročným způsobem všeobecnou kondici vybraných soupeřů. Společnost je vyzvána aby projevila své sympatie svému favoritu na vítěze, v testu náklonnosti potleskem a ovacemi.
1. kolo bude patřit klání vědomostnímu (chladných zbraní dle staročeského zbrojeslovníku rozeznání).
Následně král předvede jejich praktické užití.
2. kolo klání mečové , zvané: " Rozděl a panuj" (dvojice rytířským mečem postupně čtvrtí jablko na popravčím špalku).
3. Kolo prověří náklonnost štěstěny v kostek vrhání.(3 vrhy o vyšší součet na lásku či štěstí)
4. Bohatýrský lok (do dna piva o prvenství vypití).
5. Hra o jablko (na plochu meče jablka položení s mečem kolem sebe vzájemné kroužení, komu dříve spadne).
(6) V případě rovnosti zásluh král dá tzv . rozstřelový úkol : Poznej sám sebe (zábavný koordinační cvik motoriky).
III.) Následuje pasování vítěze na 1. rytíře za ovací všech kdo na něj vsadili.
IV.) Vrcholem večer je kvitační audience tj. jmenování a králi představení zasloužilých jedinců z řad společnosti . Jmenovaní jsou králem povýšeni na arci erbovní pány a paní společnosti. Všem jmenovaným král potvrdí svoji náklonnost korunované přízně a důvěry(podáním ruky u pánů a políbením ruky u dam ) .
V.)Královské rozloučení a plodných časů, jakož i hojnost zdařilých počinů ve jménu slovutné družiny (firmy) hostů povinšování.